З кожним днем стає все більше сонечка, а серед домовласників Нової Березівки все більше власників сонячних електростанцій. У кожного власника сонячної електростанції у сонячні дні є надлишок виробленої енергії, яку абсолютна більшість громадян України має право та можливість продати у загальну мережу, отримавши за це надходження на рахунок. Цими коштами він може розрахуватись за спожиті пізніше з мережі кіловати (наприклад, у зимовий період чи інший час, коли СЕС генеруватиме менше електроенергії).
Нажаль домовласники Нової Березівки не мають такої можливості, оскільки наші права й досі порушуються злочинцями, які узурпували владу на території мікрорайону. Тим не менш, вже є прецеденти отримання компенсації за надлишок енергії від сонячних електростанцій і на території НБ. Тому, рекомендуємо всім, у кого встановлені сонячні електростанції, звертатися до Розживіна Василя Аркадійовича з вимогою надати можливість взаємозаліку за спожиту електрику і він зобов’язаний задовільнити Ваші вимоги, аж до тих пір, поки Ви не укладете прямий договір з енергопостачальною компанією та Постачальником Універсальних Послуг. Такий механізм називається Net Billing.
Нет білінг або механізм самовиробництва (Net Billing) – це система за якою власник альтернативного джерела енергії може продавати надлишок вироблених кВт у загальну мережу.
Поетапно він виглядає так: надлишок електроенергії, який активний споживач готовий продати, обліковується через лічильник та надходить у загальну мережу. Після реалізації енергії щомісячно споживач отримує розрахунок за відпущену електроенергію.
Як відбувається розрахунок вартості проданої електроенергії?
Продаж надлишків для споживачів, які уклали договір з постачальником універсальних послуг (ПУП) здійснюється за ціною ринку на добу наперед (РДН), тобто за вартістю електроенергії на наступний день, за заздалегідь узгодженими цінами.
У випадку, якщо споживач продає електроенергію, використовуючи при цьому установку для її зберігання – ціна продажу може бути вищою ніж зазвичай. Річ у тому, що у цьому випадку реалізація електроенергії відбувається за цінами РДН загального, де вищі показники, ніж, наприклад, ціни на РДН у денні години.
Якщо договір про реалізацію електроенергії укладений не з ПУП, а окремим електропостачальником – ціни та умови продажу кВт визначається індивідуально для споживача.
Вартість реалізованої енергії, тобто коштів, які надходять на спеціальний рахунок користувача, визначається щомісяця на основі різниці відпущених та спожитих кВт із загальної мережі, а також послуг з передачі та розподілу електричної енергії.
Ознайомитись із цінами РДН можна за посиланням: https://www.oree.com.ua/
Хто може скористатись нет білінгом
Механізм самовиробництва доступний для таких видів активних споживачів
1. Побутові споживачі (у приватних домогосподарствах) з потужністю установок до 30 кВт для дахових/наземних СЕС або до 50 кВт для фасадних. Джерела енергії: сонячне випромінювання або енергія вітру.
2. Малі непобутові споживачі: потужність установок яких – не більше дозволеної потужності споживання, максимум 50 кВт.
3. Непобутові споживачі можуть встановлювати генеруючі електроустановки, приєднані до своїх мереж напряму або через власні мережі. Потужність таких установок не має перевищувати дозволену (договірну) потужність споживача. Власники об’єктів з “зеленим” тарифом можуть перейти на механізм самовиробництва без обмежень по потужності.
4. Інші споживачі (включаючи енергетичні кооперативи): потужність установок – до 150 кВт. Джерела енергії: сонце, вітер, біомаса, біогаз, гідроенергія, геотермальна енергія.
Споживачі із потужністю установок понад 150 кВт і до 5 мВт також можуть бути активними споживачами, проте на них поширюється обмеження, щодо обʼємів відпуску електроенергії.
Одночасне укладення договорів за «зеленим» тарифом і самовиробництвом для однієї установки – заборонено.
Хто такий “активний споживач” та як набути цей статус
Активними споживачами називають тих, хто має установку для генерації чи зберігання електроенергії та використовує її для власного споживання та водночас продажу в загальну мережу. Простіше – це той, хто не лише використовує електрику, але й виробляє її сам.
Набути статус активного споживача можуть: приватні домогосподарства, кооперативи, юридичні особи, та об’єкти комунальної власності: лікарні, дитячі садочки, дитячі будинки, школи та інші установи соціально важливої або критичної інфраструктури тощо.
Тобто статус активного споживача доступний для того, хто:
– виробляє та продає електроенергію;
– має установку для зберігання енергії з метою участі у ринку допоміжних послуг, надання послуг з балансування та купівлі-продажу електроенергії;
– продає надлишок виробленої або “збереженої” на установці електроенергії;
– бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом, якщо це не є професійною або господарською діяльністю.
Як можна здійснити продаж електроенергії за механізмом нет білінгу
Щоб скористатись нет білінгом потрібно насамперед укласти договір купівлі-продажу електроенергії з постачальником універсальних послуг (ПУП). Також можливий варіант укладення договору певних категорій споживачів із окремим електропостачальником. У такому випадку продаж електроенергії відбуватиметься за умовами та цінами, зазначеними в договорі.
Отримувати окремо ліцензію на виробництво електроенергії активний споживач не повинен.
Додати коментар